Svenska flippersällskapet

Forum => Hårdvara => Ämnet startat av: Liljeqvist skrivet september 02, 2014, 19:54:22

Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Liljeqvist skrivet september 02, 2014, 19:54:22
Divertor Gaten uppe till vänster skakar/vibrerar och något ger ifrån sig ett skarpt durrande ljud.  Gaten slår ibland tillbaka snabbt men öppnar sig igen. Tror bara den öppnar sig under uppdraget där trädet ska kasta sten på en vägg.. Vad kan det vara för fel?

Har även en ytmonterad lysdiod som inte lyser i den runda plattan mellan flipprarna. Någon som har idéer där. Har motionerat kontakten och så. Finns den som reservdel?
Edit: såg att plattan fanns som reservdel hos marcos. Fast skulle vilja ha ta tag i bara 1 diod. Något billigare än hela plattan antar jag.
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Leif skrivet september 02, 2014, 21:06:30
Sett durr på en nästan ny maskin men undersökte det inte närmare..
Kanske detta kan hjälpa?
http://www.sternpinball.com/upload/downloads/sb147.pdf
http://rec.games.pinball.narkive.com/zVJe7rER/tech-lotr-tower-diverter-gate

Diodplatta finns som reservdel, lite dyr, kanske det finns diod som passar?
http://www.bestofpinball.de/catalog/product_info.php/products_id/9248
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Liljeqvist skrivet september 03, 2014, 00:10:56
Tackar Leif, låter ju som det problemet.. Ska prova att justera in det imorgon..
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: granman skrivet september 03, 2014, 20:58:08
Har haft samma durr med ett lotr. Det var feljusterad diverter. Tanken är väl att plungern ska nå coilstop samtidigt som grinden är maximalt öppen. Om grinden inte kan öppnas mer och plungern inte nått coilstop riktigt så durrar den.
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Liljeqvist skrivet september 04, 2014, 00:41:58
Tack för hjälpen!
Tog ju bara nån minut att fixa när man visste vad man skulle göra..
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: INK skrivet september 04, 2014, 02:55:27
Var det ett mekaniskt fel?
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Liljeqvist skrivet september 04, 2014, 19:09:53
Japp, Antagligen hade tidigare ägare justerat in den fel.(alternativt skruvat åt för löst) Det var bara att justera in den enligt instruktionen ovan så blev det tyst.
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: INK skrivet september 04, 2014, 19:45:22
Så mitt första tips om mekaniskt fel stämde. :-D
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Liljeqvist skrivet september 04, 2014, 20:19:24
Jo jag visste att det var dit du ville komma, du hade rätt. ;)
Men jag visste inte att hur/vad som behövde justeras...
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: INK skrivet september 04, 2014, 20:48:29
Hehe... :-)
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Liljeqvist skrivet september 12, 2014, 00:20:17
Ännu ett problem, vid 3 kulor i rad vid locken på svärdet så rullar dom inte ner. Stopp pinnen öppnar och stänger för fort så kulan hinner inte ut. Vid 2 kulor i locken funkar den samt 1.. Någon som haft liknande problem? Lösning?
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: STP skrivet september 12, 2014, 00:38:34
Jajamen. Kolla så att inte dina kulor har blivit magnetiserade. Kan räcka att en av kulorna är magnetiserad och får då alla tre kulor att hänga ihop i locken. Byt eller avmagnetisera kulorna, är mitt råd.
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Liljeqvist skrivet september 12, 2014, 00:46:09
Ja så måste det vara, konstigt IOM att det är sprillans nya kulor bara.. Finns det något smidigt sätt att avmagnetisera?
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: STP skrivet september 12, 2014, 09:57:28
En sådan här kanske om du får in dina kulor genom hålet? http://www.clasohlson.com/se/Magnetiserare/40-8459

Fast jag skulle köpt nya kulor.
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Liljeqvist skrivet september 18, 2014, 23:01:50
Hur har ni andra gjort med magnetiserande kulor. Mitt LOTR är i princip ospelbart. Nya kulor blir magnetiserande efter bara något spel. Är det några specialkulor som behövs?
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Liljeqvist skrivet september 26, 2014, 15:19:37
Bump
Är det skillnad på kulor och kulor? Finns det något avmagnitiseringskitt att köpa och sätta i bolltråget eller nåt.
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Micke K skrivet september 29, 2014, 10:50:47
Det är definitivt skillnad på kulor och kulor. Jag har haft problem med magnetiserade kulor i ibland annat Dirty Harry och X-Men. Det kan ge lite olika symptom men det som ställer till mest irritation är när de fastnar i bolltråget och inte rullar ned som de skall. Det finns en plastbit att köpa som skall läggas i botten på tråget, men jag har inte provat den så jag törs inte säga om den hjälper eller ej. Det andra symptomet jag haft är att kulan ligger kvar på magneten efter att den stängts av och man måste stöta till spelet för att få loss den. Flipperkulor tillverkas av olika stållegeringar och de har olika egenskaper när det gäller att behålla magnetisering. Jag har köpt low magnetic kulor från pinballcenter.eu och de har fungerat prickfritt (art. No 05021). I DH stoppade jag först i standard kulor och spelet blev i stort sett ospelbart efter ca en vecka, det har nu gått i mer än sex månader med low magnetic kulorna utan några som helst problem. De magnetiserade standard kulorna kunde jag lägga fyra i rad och dra i första kulan och de andra tre följde snällt med. Jag provade att avmagnetisera dem med en avmagnetiseringsslinga för bildrör och efter det kunde jag inte få kulorna att hänga ihop med varandra. Men efter att de bara legat för sig själva ett par dagar så var magnetismen tillbaka. Just nu jobbar jag med en Demolition man och innan jag plockade ned den såg jag att kulan för det mesta hängde kvar i cryo claw magneten efter att den stängts av så att man fick stöta till spelet lite lätt för att få den att släppa, jag har sett samma fenomen i en PAPA video också. Den här maskinen skall också få low magnetic kulor när den är klar, så bör det problemet vara avhjälpt. För en tid sedan hade jag också en The Shadow där jag var helt säker på att det var magnetiserade kulor som var problemet. När magneten som fångar kulan vid locken stängdes av så hängde kulan kvar någon sekund innan den släppte. Det som skall hända är att kulan rullar nedåt till opton registerar att den rullat bort och då skickas det på en puls på magneten och kulan slungas in i inner sanctum. Nu fick jag istället felmeddelandet Opto bad i magnet testen eftersom CPU’n antagit att kulan rullat bort men opton fortfarande indikerade att kulan låg kvar. I det läget fälldes inte heller droptavlan som blockerar vägen in i inner sanctum ned. Det blev en hel del olika knepiga symptom av det. Här antog jag att det var magnetiserade kulor som var orsaken men nya kulor löste inte problemet. Felet visade sig istället vara att kulan fångats på exakt samma punkt under alla år och det hade uppstått en liten grop i spelplanen där kulan låg kvar. Lösningen var att flytta magneten under spelplanen någon millimeter sedan var problemet löst. Men oavsett vilket, finns det magneter på spelplanen så använd low magnetic kulor för att vara på den säkra sidan.
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Liljeqvist skrivet september 29, 2014, 13:09:57
Ska absolut beställa och prova.. Bara det funkar med Low magnetism kulor i lotr:s ring. Man vill ju att magnetens ska orka att hålla kvar kulan där för att sedan kasta iväg den åt något håll..
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: swen skrivet september 29, 2014, 21:40:55
Jag kör med high gloss low magnetic från pinballcenter i mitt LOTR. Det funkar kalas. Kör även med 2 kulor på destroy ring utan att det ska vara problem med att det fastnar 2 kulor bakom varandra.
Bara att köpa.
Titel: Problem med LOTR.
Skrivet av: Leif skrivet september 29, 2014, 23:49:51
Freeplay har lågmagnetsbollar hemma men hade inte hunnit lägga upp dem.
22kr/st