Här visas alla inlägg som superpin gjort i forumet.

Navigering

Sida: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

chip programerare tips

Köprelaterat

Postad 2013-02-12, 13:52:15

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Här är listan på chip den klarar: http://www.autoelectric.cn/minipro/MiniProSup portList.txt



Ola Rodenkirchen

Congo, får inte riktigt Gorillan att fungera åt ena hållet...

Hårdvara

Postad 2013-01-30, 12:44:12

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Det är fullt möjligt (jag skulle vilja säga högst troligt)att flippret använder övre opton för att aktivera funktionen när man spelar och den "vanliga" opton när man är inne i testmenyerna.



Ola Rodenkirchen

J120/j121 wcs94

Hårdvara

Postad 2012-12-22, 11:00:24

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Har det blivit tillräckligt varmt för att elda upp kontakten så vill man ju gärna kolla hur lödningarna ser ut på baksidan, och eftersom man då ändå måste plocka ner driverkortet så tycker jag iaf att det är värt ett par kronor och någon minuts jobb att byta stiftraden när man ändå är i farten.

Just WCS är det enda spel jag har haft där j120/121 har brunnit även efter renovering med nya stift och trifurcon, men då stod det påslaget nästan konstant i över ett år och dessutom med standardlampor överallt. Har inte räknat på det men det är kanske extra många GI på wcs?



Ola Rodenkirchen

Efterlysning: du som köpt Bally CANCAN (spelautomat)

Övrigt

Postad 2012-12-21, 17:49:22

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Gissar att det är Patrick det handlar om, jag drar iväg ett mail till honom.



Ola Rodenkirchen

Slamtilt.se

Köprelaterat

Postad 2012-12-05, 08:24:24

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Ni får ha lite mer tålamod, jag väntar på ett par tröjor som beställdes första mars. Dock inte i år utan 2010...



Ola Rodenkirchen

Postad 2012-12-05, 14:47:47

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Ska säga att jag har blivit erbjuden pengarna tillbaka men valt att vänta så det var inte meningen som något påhopp.

Daniel, jag drog iväg en kopia på mitt senaste mail.



Ola Rodenkirchen

Flipperproblem Judge Dredd

Hårdvara

Postad 2012-12-03, 12:57:48

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Kör med orginal opto istället, de där magnetgrejorna är bra i teorin men funkar kass i verkligheten. Har lagt ner timmar på att få mina att fungera perfekt utan att lyckas, trots diverse mailkontakt med tillverkaren och andra magneter etc.



Ola Rodenkirchen

Nytt samköp Non-glare glas. Glasen levererade !! Se sista inlägg

Köprelaterat

Postad 2012-09-26, 22:45:04

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Fyra std och ett wide.



Ola Rodenkirchen

P-ROC pinball controller

Hårdvara

Postad 2010-03-06, 00:16:21

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Flippergubben Purre har beställt, själv funderar jag fortfarande på om jag vågar köpa eftersom jag är rädd för att jag kommer att bli besatt...



Ola Rodenkirchen

Postad 2010-06-27, 10:00:32

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Beställde en P-ROC förra veckan och har nu börjat titta på att koda lite i Python. Ramverket som finns är ganska bra men jösses vad mycket jobb det blir för att få ihop något spelbart. Enklast hade förstås varit att ha ett Judge Dredd då det finns fungerande mjukvara för det men eftersom jag bara har AFM, TZ, WCS och Getaway att välja mellan så blir det Getaway primärt. TZ är för krångligt, AFM är redan perfekt , WCS har jag inte hemma just nu.

Ska bli kul att se om man lyckas få ihop något spelbart i framtiden!



Ola Rodenkirchen

Postad 2010-07-11, 09:08:28

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Har haft p-rocen hemma en tid nu men eftersom Getaway står i förråd för tillfället så har det inte blivit något gjort. Men till slut blev jag alltför sugen att testa så jag skruvade in den i AFM istället och började testa lite. Först försökte jag få igång pinmame med orginalrommarna men det återstår lite att göra där, koden snurrar men switchmatrisen blir helt uppfuckad när man använder grounded switches, dvs flipperknapparna etc.

Fortsatte med Pythongrejerna istället och efter lite slit med att sy ihop en definitonsfil (spec av alla switchar, lampor och spolar etc) så lyckades jag få ihop tillräckligt med kod för att kunna spela en komplett omgång. Dvs mjukvaran hanterar bolltråget, startknappen, bumprar, scoops och förstås flipprar. La till tio poäng per slingshot bara för att se att poängräkningen lirade också. En flashereffekt vid kickout från SOL fick jag också till, men i övrigt har jag inte lagt till några lampor eller ljud. Proof of concept helt enkelt, och ett sätt att lära sig.

Trots den totala bristen på finesser så var det skitkul att få igång grejerna, och plötsligt skulle det inte göra så mycket om det blir lite skitväder!

Nu är jag på landet utan tillgång till flipper så jag tänkte gräva ner mig i customkoden för JD, där har de fått till avancerade modes och multibollar etc så det finns ganska mycket att återanvända eller iaf lära sig från.



Ola Rodenkirchen

Postad 2010-07-11, 17:50:11

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

De kör med github för det andra så om/när det blir lite mer seriöst så kan man ju lägga upp ett projekt där. Yaml filerna borde ju gå att lägga upp i det befintliga projektet, det finns redan några stycken olika där.



Ola Rodenkirchen

Postad 2010-10-25, 23:25:11

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Är det någon här som har kommit någonvart med p-roc? Jag har fortfarande inte börjar med Getaway men det beror på en kommande flytt så alla flipper är undanstoppade. Kommer antagligen inte att göra något mer med AFM, men om någon vill ha yamlfilen och den lilla kod som finns är det bara att pipa till.



Ola Rodenkirchen

Postad 2010-10-27, 09:27:27

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Fast det räcker med en extra högtalarpanel, allt annat är reversibelt.



Ola Rodenkirchen

Postad 2011-01-06, 23:08:04

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Hittade en film från holländarna som egentligen demar en app launcher där man väljer om man vill köra orginalkod (emulerad via pinmame) eller customkoden, men det mest intressanta är att de emulerar alfannumeriska displayer på DMD och det ser helt ok ut.

(Det finns alltså en "officiell" branch av pinmame som stöder p-roc)

Inlägg ändrat av: superpin, 2011-01-06, 23:11:52


Ola Rodenkirchen

Postad 2012-09-12, 15:04:05

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Återupplivar tråden med en filmsnutt på vad man kan göra med en p-roc om man har lite tråkigt: http://www.youtube.com/watch?v=sYdF5Qt20TA



Ola Rodenkirchen

Lagstiftning och branschen idag

Flippersnack

Postad 2012-09-10, 07:21:02

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Från 1992 och några år framåt så hade i princip varenda krog/bar i Stockholm flipper, och det kostade tio kronor att spela. Ingen klagade då och det spelades mer eller mindre konstant.

Sedan dök Jack Vegas upp.

Jag provade att ställa ut flipper på ett gatukök för något år sedan, kan väl säga som så att det gick runt (om inte grillmästaren hade stoppat pengarna i fickan och sålt hela stället utan att säga något) men avkastningen var ju inget man gått till börsen med direkt. Och det hade inte burit sig om jag köpt ett nytt spel och räknat på kapitalkostnad, tillstånd och moms (för att inte tala om arbetstid då förstås).

All heder till de som kämpar med offentliga spel och faktiskt försöker underhålla dem, jag är imponerad av att ni orkar hålla på (även om jag misstänker att det egentligen är hyrspelen som finansierar verksamheten?)

Men trender kommer och går, vem vet det kanske kommer en tid igen då operatörerna måste tömma spelen flera gånger i veckan för att myntlådorna svämmar över...

Inlägg ändrat av: superpin, 2012-09-10, 07:29:16


Ola Rodenkirchen

Postad 2012-09-10, 14:34:24

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Vi kanske inte gick på samma ställen Danne, jag är rätt säker på att ställen med lite fler spel typ Getingboet och L Köpenhamn tog 10 för en och femton för två krediter. Tänker nu på tiden 92-96 kanske, minnen är ju lite grumliga av de tillhörande stora starka.

Vad kostade det på spelhallarna vid den tiden? Jag gissar på 10-15-20 men kommer inte ihåg.

(kuriosa: Mitt AFM hade enligt säljaren gått väldigt lite som utställt och bara omsatt drygt 500kkr)



Ola Rodenkirchen

Postad 2012-09-10, 18:53:37

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Jag ger mig, minnet är väl lite kluddigt. När höjdes det till 10-15-20 då? Sega Rally kostade ju tio spänn från början och jag vill minnas att flipper kostade detsamma då men det var väl vid 95-96 någon gång?

Idag behöver vi ett tjugokronorsmynt men det blev väl inget av det?



Ola Rodenkirchen

Postad 2012-09-11, 08:07:24

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

För att anknyta till rubriken så kan jag säga att när jag hade ett spel utställt så fick jag frågor om jag ville ställa ut fler spel på andra kiosker men när jag förklarade hur det funkade med tillstånd osv så svalnade intresset. Jag var iofs inte alltför drivande heller eftersom jag hade taskigt med fritid och saknade en mecklokal.

Angående inkomster så drog The Shadow inställd på 10-15-20 in betydligt mer stålar än WCS94 för 10 spänn spelet rakt av. Men timpenningen blev någon krona, jag fick laga och justera skiten varje vecka medan WCS gick sönder två-tre gånger på ett år.



Ola Rodenkirchen

flipper sm 2012

Tävlingar

Postad 2012-09-03, 15:49:50

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Angående streamingen senast så hade det räckt med en lapp på stativet att det är fritt fram att flytta runt kameran för att fånga något intressant, jag hade ingen aning om vad iden med kameran var innan jag läste lite önskemål på stpb att skicka ut något intressantare än ett avstängt spel.



Ola Rodenkirchen

Svag GI belysning

Hårdvara

Postad 2012-09-03, 15:41:08

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Har du kollat kontakten i bakboxen? Mitt WCS brände utbytta trifurconkontakter på slingan som går till vänster på spelplanen, något som inte hänt på några andra spel jag har.



Ola Rodenkirchen

Nytt flipper på gång: Predator

Flippersnack

Postad 2012-04-23, 13:25:01

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Någon som är sugen på Predator? Planerad serie på 200, hälften bokade. SkitB

Och ja, det är seriöst. De har fixat licens och avtal med diverse firmor för delar och tillverkning.



Ola Rodenkirchen

Postad 2012-04-25, 08:34:39

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Målet är att hålla priset under $5000, just nu ser det ut att bli $4750.

Ca 25 är beställda från Europa, men det verkar som man får fixa frakten själv. Men Ole kanske är intresserad?



Ola Rodenkirchen

Postad 2012-04-25, 09:52:47

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

EZL: Köper du ett AFM så har du det mesta som behövs för ett MM också.. För p^3 så är nog tanken mer att själva plattformen/spelplanen i sig ska vara maximalt flexibel.

Har inte sett något utkast till spelplansgrafik men här är en mycket tidig variant av kabbet:




Ola Rodenkirchen

Postad 2012-04-25, 09:53:03

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Hoppsan, dubbelpost.

Inlägg ändrat av: superpin, 2012-04-25, 09:56:23


Ola Rodenkirchen

P^3

Flippersnack

Postad 2012-03-29, 16:59:06

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Vet inte om detta varit uppe, men Gerry som skapat P-ROC har släppt lite filmer på sitt P^3 projekt, ett annorlunda flipper med stor skärm under spelplanen, en massa mekanik och ett system för att spåra var kulorna är över skärmen för att kunna interagera med video.

P^3 infotråd

P*3 filmer



Ola Rodenkirchen

Postad 2012-04-01, 20:47:02

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Nu har Pinballnews skrivit lite om saken också: artikel om p3



Ola Rodenkirchen

Mobilversionen av forumet

Övrigt

Postad 2012-03-09, 20:13:53

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Min HTC Sensation fick Android 4 ICS idag och nu har jag fenomenet med oläsbart stora fonter. Har inte mipplat runt så mycket men hittade ingen uppenbar fix på första försöket.



Ola Rodenkirchen

Postad 2012-03-20, 11:34:42

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Kanske ska förtydliga lite, med defaultbrowsern i min Sensation med ICS så var det stora fonter (tydligt och lättläst men ett evigt scrollande) och menyn överlappar så man ser halva texten etc. Det gick heller inte att zooma, varken in eller ut. Löste problemet genom att installera Chrome och nu fungerar det hur bra som helst.



Ola Rodenkirchen

Lotterilagen och prispengar

Tävlingar

Postad 2012-02-03, 18:46:08

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Vad händer om det står ett spel offentligt och det inte finns något giltigt tillstånd? Om LI eller någon upptäcker det då förstås...



Ola Rodenkirchen

Postad 2012-02-21, 22:25:48

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Återigen säger alltså LI att vad som helst som man kan komma åt ett lotteri ifrån faller under lotterilagen, oavsett utbetalning etc. Varenda offentlig pc där man kan trycka in en url är alltså olaglig...



Ola Rodenkirchen

Tillståndskrav för internetcaféer: ett hot mot flipperspel

Övrigt

Postad 2012-02-03, 19:04:42

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Kommer osökt att tänka på snacket om att skicka LI på lanpartyarrangörerna. What goes around comes around.



Ola Rodenkirchen

Bästa vaxet till spelplanen?

Hårdvara

Postad 2011-12-27, 09:55:09

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Måste hålla med INK här, det diskuteras två olika saker.

För övrigt använde jag American möbelpolish innan det dök upp en massa interweb och grejer, funkade kanon det med.



Ola Rodenkirchen

flipper fötter

Köprelaterat

Postad 2011-12-17, 17:37:53

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Jag sätter filt under, funkar ganska bra.



Ola Rodenkirchen

Status och Frågor angånde Svenska flippersällskapet

Övrigt

Postad 2011-02-27, 18:26:57

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Är jag blind eller går det inte att ändra sin hemort?



Ola Rodenkirchen

Postad 2011-12-12, 21:20:30

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Jag har lite oförtjänt fått min status, ge den till Johan_R istället som skänkte DMDn. (Men bra att det kom upp, det börjar bli dags att hämta displayen innan jag glömmer bort den för gott...)

Inlägg ändrat av: superpin, 2011-12-12, 21:23:14


Ola Rodenkirchen

Livesändning från FlipperSM på bambuser

Tävlingar

Postad 2011-12-03, 23:46:47

superpin
OGR

Medlem
Från: Solna
Poster: 298

Snubblade förbi kameran många gånger utan att förstå att den faktiskt fungerande och streamade ut, det var först när Svante läste på stpb's snack att någon ville se nåt annat än tomma spel som jag insåg det och vi började rulla runt kameran lite.

Är ju inget större jobb att flytta runt kameran, men ett tips till nästa år är att sätta en lapp på stativet att det är ok att filma något intressant om man inte har någon avdelad kameragubbe.

Inlägg ändrat av: superpin, 2011-12-04, 00:11:33


Ola Rodenkirchen

Navigering

Sida: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10



Avancerad forumsökning

Fråga: Har du gjort en egen förstasida?

Ja

Nej


Aktiva användare just nu:
Marthinw, Stooffe, Timberman






© Luka Petric & Per Martinson